Mięso jest niezwykle ważnym składnikiem zbilansowanej diety człowieka, dlatego wprowadzane jest do jadłospisu już od pierwszego roku życia. To skarbnica witamin, aminokwasów, białka czy żelaza. Niezależnie od rodzaju mięsa zawsze należy wybierać produkty najwyższej jakości ze sprawdzonych źródeł. Oprócz daty przydatności do spożycia wśród najbardziej charakterystycznych cech jakości i świeżości mięsa jest kolor, zapach i konsystencja.
Największą popularnością w wyborach konsumenckich niezmiennie cieszy się wieprzowina. Jako mięso czerwone często jest porównywane z wołowiną, która jest droższa, zawiera mniej fosforu, selenu oraz posiada mniej korzystny profil kwasów tłuszczowych. Choć kwestia tłuszczu i kaloryczności wieprzowiny została wyjaśniona dawno temu, cały czas krąży na jej temat wiele mitów. Jakość wieprzowiny na przestrzeni lat drastycznie się zmieniła.
Trendy żywieniowe zmierzają w kierunku zdrowej kuchni niskotłuszczowej. Drogą tą poszli również hodowcy i producenci mięsa wieprzowego, którzy na bazie własnych doświadczeń oraz nowinek zagranicznych unowocześnili gospodarstwa, dobrali odpowiednie rasy świń i metody żywienia, aby uzyskać jak najlepszą jakość mięsa dla potrzeb dzisiejszych konsumentów. Standardy jakości wieprzowiny pochodzącej od polskich producentów są bardziej restrykcyjne w kwestii ilości tłuszczu, cholesterolu czy soli niż normy zagraniczne. W polskim mięsie nie znajdziemy pozostałości pestycydów czy dioksyn DL-PCB, NDL-PCB. Bardzo niski poziom związków azotu, fosforu, metali ciężkich czy ściśle kontrolowana alergenność dają gwarancję bezpieczeństwa polskiego mięsa.
Nie ma sensu dywagować nad ilością tłuszczu w mięsie wieprzowym ogólnie pojętym, gdyż rozbieżność pomiędzy elementami tuszy jest olbrzymia. Za najchudszy element wieprzowy uznaje się szynkę i schab odtłuszczony (ok. 3% tłuszczu, 120kcal/100g). Wartości te można dodatkowo zredukować dzięki odpowiedniej obróbce termicznej. Do najbardziej kalorycznych elementów należy zaliczyć boczek czy żeberka (ok. 25% tłuszczu, 300kcal/100g). Niemalże odwrotnie proporcjonalnie plasuje się zawartość białka w poszczególnych elementach. Warto zauważyć, że po spożyciu wieprzowiny nie występują wyrzuty glukozy czy insuliny ze względu na jej indeks glikemiczny równy 0.
Mięso wieprzowe jest bardzo zróżnicowane w smaku, wyglądzie, czy wartościach odżywczych, dlatego niemalże każdy jest w stanie wybrać element i formę podania, która będzie sprzyjała jego zdrowiu, figurze i preferencjom kulinarnym.
Marcin Wiśniewski
Szef Kuchni
influencer instagram.com/pan.marcin.official